poniedziałek, 28 września 2015

ŚWIATOWY DZIEŃ TURYSTYKI 2015 POD HASŁEM "MILIARD TURYSTÓW, MILIARD MOŻLIWOŚCI"

W roku 2015 Światowy Dzień Turystyki przypada na 27 września (niedziela)


Święto zostało ustanowione w 1979 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Turystyki działającej z ramienia ONZ. Obchody mają UKAZAĆ znaczenie i rolę turystyki we współczesnym świecie (w aspekcie kulturowym, politycznym i gospodarczym). Co roku organizatorom towarzyszy inne hasło przewodnie, na przykład: „Turystyka wzbogaca” (2006) czy też „Turystyka odpowiedzią na wyzwanie zmian klimatycznych i globalnego ocieplenia” (2008). Od 1998 roku inne państwo zobowiązuje się do przewodniczenia obchodom. Każdemu rządowi zależy na turystycznej atrakcyjności i przyciąganiu gości z całego świata. Biznes turystyczny jest bardzo istotnym źródłem wpływów do budżetu w Grecji, Hiszpanii czy Włoszech. I to Europa stanowi "światową mekkę turystyki" – w 2011 roku przywitała pół miliarda podróżnych.
Najczęściej odwiedzanymi państwami w skali globalnej są 
  • Francja, 
  • Stany Zjednoczone
     i 
  • Chiny. 
Liczba turystów stale rośnie, głównie ze względu na nieustannie zwiększające się możliwości swobodnego (i niedrogiego) przemieszczania. 
Dawniej, zwłaszcza w XVII i XVIII wieku popularny był w Europie tzw. Grand Tour, czyli podróż, w którą wyruszali arystokraci i intelektualiści w celu nabrania dobrych manier, obycia w świecie sztuki i kultury oraz wyrobienia gustu artystycznego.
Grand Tour odbyli między innymi:
  •  Monteskiusz, 
  • Lord Byron, 
  • Wolfgang Amadeusz Mozart 
  • czy Stanisław August Poniatowski. 
Za współczesny odpowiednik Grand Tour uważa się dziś niekiedy tzw. „gap year”, czyli rok przerwy (zwykle) po szkole średniej, który poświęca się na zwiedzenie świata (zwykle przed rozpoczęciem studiów).

PODRÓŻUJMY WIĘC I POZNAWAJMY ŚWIAT, BO JAK WIEMY: "PODRÓŻE KSZTAŁCĄ"!!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz