piątek, 12 września 2014

12 września klasy 3OA, 3TI oraz 2OB odwiedziły Europejskie Centrum Solidarności

12 września 2014 klasy 3TI i 3OA wraz z opiekunami paniami prof. Martą Dąbrowską i Moniką Szymulą zwiedzali nową siedzibę ECS czyli Europejskiego Centrum Solidarności. Ten niezwykły obiekt stanął przy Placu Solidarności w sąsiedztwie historycznej Bramy nr 2 dawnej Stoczni im. Lenina, Sali BHP – gdzie w sierpniu `80 podpisano Porozumienia Sierpniowe a także tuż obok Pomnika Poległych Stoczniowców 1970 popularnie zwanego „Pomnikiem Trzech Krzyży”.
Gmach swoją formą, bryłą ma przypominać suchy dok bądź budujący się statek. Fasada pokryta jest kortenem, o barwie miedzianej nawiązującym do materiału z jakiego budowany jest kadłub statku.
W połączeniu z elementami szklanymi i metalowymi robi na każdym wrażenie, może nie każdemu się podoba ale gdy wkroczy do wnętrza... powita go przestrzeń oraz zieleń ogrodów wokół. Ekspozycja stała – wystawa stała to „Droga do Wolności”. Mamy okazję obserwować w kilku salach wydarzenia na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Dedykowana historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
Wystawa przedstawiona jest za pomocą tradycyjnych metod a także nowinek technologicznych. Multimedia wprowadzają nas w tamte czasy, możemy oglądać materiały źródłowe: wycinki prasowe, dokumenty, fotografie, biogramy, plansze, kalendaria, oraz filmy. Widzieliśmy historyczne tablice z 21 postulatami walczących o Solidarność, wolność. 
Zwiedzając podążamy drogą poprzez następujące sale
PIĘTRO I
SALA A - NARODZINY SOLIDARNOŚCI
SALA B - SIŁA BEZSILNYCH
SALA C - SOLIDARNOŚĆ I NADZIEJA
SALA G - IM. JANA PAWŁA II
PIĘTRO II
SALA D - WOJNA ZE SPOŁECZEŃSTWEM
SALA E - DROGA DO DEMOKRACJI
SALA F - TRIUMF WOLNOŚCI
Ostatnim etap jest sala, w której każdy zwiedzający będzie mógł dołączyć fragment swojego biletu do tysięcy innych, tworząc wiecznie żywy znak solidarności.
ECS tworzą ludzie, którzy pragną byśmy nigdy nie zapomnieli o idei solidarności. Z tego powodu włączają społeczności małe i duże do łączenia się i solidarnego dzielenia się wiedzą z innymi. Mieliśmy  okazję wziąć udział w mini kursie pierwszej pomocy, której instruktorami były dzieci. Uczyły nas jak pomagać innym.

Pamiętajmy więc słynną sentencję z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka: „Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw. Są oni obdarzeni rozumem i sumieniem i powinni postępować wobec innych w duchu braterstwa.”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz